مفهوم املاک اوقافی

تعریف این نوع ملک می‌تواند به خوبی بسیاری از ابهامات شما برای خرید ملک در محله های اوقافی تهران را برطرف کند و با اطلاعات کامل سراغ بررسی نقشه محله های اوقافی بروید. در واقع املاک اوقافی به املاکی گفته می‌شود که زمین آن توسط شخصی وقف شده است و اداره‌ی اوقاف در ازای اقساط ۹۹ ساله آن را به افراد دیگر اجاره داده و درآمد حاصله را صرف امور مربوطه می‌کند. البته ناگفته نماند مبالغ اقساط گفته شده در طول سال خیلی زیاد نیست. یادتان باشد پرداخت اقساط ۹۹ ساله به معنای اجاره به شرط تملیک نیست!
این املاک در محله‌های اوقافی تهران دارای سند هستند و هیچ مشکلی هم برای خرید و فروش، رهن و اجاره و حتی ساخت‌وساز در زمین آن‌ها وجود ندارد. این املاک دارای سند اوقافی هستند که البته تفاوت‌هایی با سند ملکی دارد. املاک اوقافی در شهرهای مختلف ایران وجود دارد و متاسفانه به دلیل قیمت کمتر و تفکر اشتباهی که در جامعه رواج پیدا کرده دید خوبی نسبت به آن‌ها وجود ندارد.
یکی از مزایای سند اوقافی می‌تواند برای افرادی باشد که بودجه کمی دارند؛ چرا که نه تنها می‌توانند صاحب ملک شوند، بلکه اگر ملک اوقافی را به صورت زمین خریداری کنند امکان
دریافت وام و ساخت‌وساز روی آن وجود دارد.
دلیل ارزان بودن این املاک در محله های اوقافی تهران نسبت به املاک دیگر این است که؛ بعضی از مردم مذهبی اعتقاد دارند نماز خواندن در این خانه‌ها حرام است و شاید صاحب اولیه زمین راضی نباشد. در هرصورت این املاک به دلیل عدم آگاهی کافی در جامعه، وجهه ی خوبی در بین مردم ندارند و یک مشاور می‌بایست مشتری خود را آگاه نماید. عده‌ای هم معتقد هستند این زمین‌ها بعد از ٩٩ سال می‌بایست به اوقاف برگردد که طبق قوانین ثبتی چنین ادعایی مستدل نیست. البته در صورت ساخت و ساز در زمین های اوقافی می‌بایست از اداره اوقاف استعلام شود و مبلغی را هم به عنوان عوارض از سازنده دریافت می‌کنند.